11 דברים שלא ידעתם על זהב

מאיפה הוא הגיע לכדור הארץ? מה גילה המדען שניסה להפיק אותו משתן? מה המקום הכי מפתיע שהוא נמצא בו (רמז: הוא הרבה יותר קרוב ממה שאתם חושבים)? ומה יקרה לכם אם תאכלו אותו? כל מה שרציתם לדעת על המתכת הנוצצת שכולם חושקים בה

 1. לפני שאנחנו מגיעים לדברים המעניינים באמת, בואו נדבר קצת מספרים: זהב נסחר על פי יחידת מידה הנקראת אונקייה ובאחת כזאת יש קצת יותר מ-31 גרם של זהב. היום, מחיר של אונקייה אחת של זהב טהור עומד על כ-1,250 דולר. איך תדעו שהזהב הוא טהור? אם אומרים שתכשיט מסוים מורכב מ-24 קראט – מדובר במאה אחוז זהב טהור. כל רמת קראט מתחת ל-24 משמעותה שעורבבו יחד עם הזהב מתכות נוספות שהורידו את אחוז הזהב הטהור בתכשיט. זה די הגיוני, אגב, בהתחשב בעובדה שזהב טהור הוא רך מכדי לחשל ממנו תכשיטים.
 2.  רוצים לאכול זהב? זה אפשרי יצא לכם פעם להזמין קינוח במסעדה מפוארת ולגלות על הסופלה פיסה קטנה של עלה מוזהב? אלל תדאגו, אף אחד לא הפיל טבעת זהב לתוך ההזמנה שלכם, וגם לא ניסו להרעיל אתכם. זהב הוא אכיל לגמרי. מה הקאץ' אתם שואלים? בואו נגיד שלא מדובר בזהב טהור של 24 קראט. אגב, אנחנו לא היחידים שאוכלים זהב – היות שזהב לא נוטה להיצמד כימית ליסודות אחרים, ניתן למצוא אותו בטבע בצורתו הטהורה. בעלי האקליפטוס, למשל, התגלה אחוז קטנטן של זהב, ואם זה טעים לדובי הקואלה שניזונים מהעץ הזה, אז מי שאנחנו שנדבר? אגב, העובדה שזהב לא אוהב להיצמד לחומרים אחרים הוא הסיבה שאנחנו יכולים לאכול עלי זהב המונחים על המזון לקישוט מבלי לקבל הרעלה – הוא פשוט לא מתעכל בגוף, ויוצא בדיוק כמו שהוא נכנס.
 3.  והמדליה הולכת ל… זכייה במדליית זהב במשחקים האולימפיים היא מעמד מרגש מאוד לכל הדעות, אפילו שהחל משנת 1912 המדליה עצמה עשויה מכסף ורק מצופה בשישה גרם של זהב –  שמהווים בסך הכול 1.34% מהמדליה. כמו כן, מדליות הזהב שמוענקות עם פרסי הנובל הידועים עשויות מזהב 18 קראט, ועד 1980 צופו בזהב 23 קראט (שאינו זהב טהור, ריממבר?) – אך כיום הן מצופות בזהב 24 קראט.
 4. זהב? זה רק מים ושמש בתרבות האינקה (עם שכן האמריקה הדרומית) הוכר הזהב כזיעה של השמש ונהגו לפסל ממנו דמויות שונות. גם היוונים לא היו רחוקים מאוד מהאמונה הזאת, וחשבו כי זהב נוצר מערבוב של מים ואור שמש.
 5. זהב של שתן אלכימאים היו אנשים שחיו החל מהמאה החמישית וחקרו את החומרים בטבע. בשונה מהכימיה, באלכימיה ניתן לזהות יסודות מעולמות המיסטיקה והדת. בין היתר ניסתה האלכימיה להפוך מתכות פשוטות וזולות לזהב. בשנת 1669 ניסה אלכימאי בשם הנינג בראנד להפיק זהב משתן, אך מה שהוא הצליח להפיק היה חומר לבן שזוהר בחושך – וכך למעשה הוא גילה את היסוד הכימי העונה לשם זרחן.
 6.  הבהלה מזהב אם אתם קוראים אדוקים של מדור "דברים שלא ידעתם על…" בטח כבר הבנתם שקיימים בעולם אנשים עם פחדים מיוחדים מאוד. אחד מהם הוא הפחד מזהב – אורופוביה (המילה "אורו" באה מלטינית ופירושה הוא זהב). אנשים הלוקים בפוביה הזאת מעדיפים להתרחק מזהב בגלל המראה שלו או אפילו בגלל מה שהוא מייצג, כמו כוח או מוות.
 7. עיר החטאים אל-דוראדו הוא כינויה של עיר אבודה שעשויה כולה זהב. מדוע אבודה? מכיוון שהיא מוכרת לנו רק מאגדותיהם של בני שבט המאויסקה שישבו בקולומביה, אך כל מי שניסה לחפש את העיר הזאת כשל. האגדה מספרת כי בכל פעם שמלך חדש נועד לעלות על כס המלכות, היו עורכים לכבודו טקס בו כיסו את גופו באבקת זהב על רפסודה מלאה בגושי זהב, ובלב האגם גואטביטה היו משרתיו זורקים את גושי הזהב אל המים כמנחה לאלים. מאז מטרידה את האנושות השאלה האם עיר מלאת זהב אכן קיימת – לא מטעמים אנתרופולוגיים כמובן, אלא מתוך רצון להתעשר במהירות. החיפוש האחרון אחרי העיר האגדית נעשה בשנת 2001, וגם הוא, כצפוי, השאיר את אל-דוראדו תעלומה.
 8. חבר מכוכב אחר הזהב הוא לא בדיוק יליד כדור הארץ. מדענים מעריכים כי הוא הגיע אלינו ממטאוריטים שנחתו עלל כדור הארץ לפני כ-200 מיליון שנים. ולא רק שהוא לא נוצר אצלנו, הוא כנראה גם לא בלעדי לנו – יש הטוענים כי אפשר למצוא זהב על הכוכבים מאדים, צדק ונוגה.
 9. בחור זהב על פי המיתולוגיה היוונית, מידאס מלך פסינוס ביקש מדיוניסוס, אל היין (והמוזיקה והפריון והתיאטרון והשינה, אבל זה כבר תואר ארוך מדי) שכל מה שהוא נוגע בו יהפוך לזהב. תחילה היה מידאס מרוצה ממתנה זו, אך עם הזמן הבין שהוא לא יכול יותר לשתות, לאכול ולגעת באנשים. חבל שהוא הבין את זה אחרי שהוא נגע בבת שלו והפך אותה לפסל מוזהב.
 10. זהב בתוך העורקים
  גוף האדם מלא ביסודות (מה חשבתם? שברזל וסידן זה סתם דברים שחשוב לאכול? אלה יסודות כימיים לכל דבר!) – ואחד מהם הוא גם זהב. בכל רגע נתון יש בגוף שלנו 0.2 מיליגרם של זהב בממוצע, והוא נמצא ברובו בדם שלנו. אנחנו מכרה זהב בעצם!
 11. אפשר בורקס במקום זהב? בשנת 2014 השיקה ממשלת דובאי תכנית  שהייתה אמורה להחדיר בילדים מוטיבציה להפחית ממשקלם. על פי התכנית המשונה הזאת, על כל קילוגרם שילד ישיל ממשקלו, הוא יקבל שני גרם של זהב.

מאמרים נוספים

קידושין בטבעת

קידושין בטבעת במסורת היהודית החתונה הייתה מחולקת לשני שלבים שונים כשהשלב הראשון היה הקידושין – או האירוסין –  היו שלוש שיטות מקובלות לבצע קידושין: בכסף

קרא עוד
השארת תגובה